تعیین سن از روی چشم

تعیین سن از روی چشم

دانشمندان شیوه جدیدی را برای اعلام سن افراد با نگاه کردن به عدسی چشم آنان ارائه کرده‌اند که می‌تواند به دانشمندان پزشکی قانونی برای شناسایی افراد کمک کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در این روش پژوهشگران با استفاده از شیوه مشخص کردن تاریخ بوسیله رادیو کربن، پروتئین‌های خاصی را که "کریستالین‌های عدسی" نامیده می‌شوند، اندازه‌گیری کنند.

این پروتیین‌ها در حدود زمان تولد تولید می‌شوند و در بقیه عمر بدون تغییر می‌مانند. بجز دندانها، عدسی چشم تنها بخشی از بدن است که چنین خاصیتی دارند.

بر اساس این مطالعه که در نشریه ‪ PLoS One‬انتشار یافت، محققان در مدت یک سال و نیم موفق شدند با استفاده از تجزیه و تحلیل ایزوتوپ کربن موسوم به کربن ‪ ۱۴‬که درون کریستالین‌ها به دام می‌افتند، به درستی سن ‪ ۱۳‬نفر را تعیین کنند.

نیلز نیلروپ محقق پزشکی قانونی در دانشگاه کپنهاگ گفت "در عالم پزشکی قانونی ما همیشه به دنبال روش‌هایی برای شناسایی هویت افراد فوت شده هستیم و دریافته‌ایم که با این روش می‌توان تقریبا سال دقیق تولد افراد را مشخص کرد."
لینروپ گفت دانشمندان مدتهاست که از رادیوکربن برای تعیین تاریخ فسیل‌ها یا استخوانها استفاده می‌کنند اما اخیرا دانشمندان این روش را در مورد مینای دندان بکار گرفته‌اند تا سن افرادی را که مدت زیادی از مرگشان نمی‌گذرد، مشخص کنند.

در روش به کار گرفته شده در تحلیل عدسی‌ها، افزایش ناگهانی کربن ‪۱۴‬ در جو زمین از دهه ‪ ۱۹۵۰‬تا زمان ممنوعیت انفجارهای آزمایشی اتمی در چند سال بعد در نظر گرفته شده است.

این انفجارهای آزمایشی میزان کربن ‪ ۱۴‬جو را بیش از دو برابر کرد اما بعد از ممنوعیت، این میزان به تدریج کاهش یافت.

ثبت سالانه کربن ‪ ۱۴‬موجود در جو توسط دانشمندان، محکی در اختیار محققان دانمارکی قرار داد تا زمان تولد فرد را با تطبیق سال متناظر که در آن محتوای کربن ‪ ۱۴‬برابر این میزان در عدسی چشم فرد است، تعیین کنند.

محققان می‌گویند روش آنها می‌تواند روزی به دانشمندان در دیگر زمینه‌ها کمک کند تا با مشخص کردن تاریخ تولید پروتئین‌ها و دیگر مولکول‌ها، زمانی که بافت یا سلولهای سرطانی ایجاد شدند تعیین کنند.

این روش مزایای خاصی دارد.

مثلا بلند کردن پلک برای بررسی عدسی اغلب بسیار ساده‌تر از نمونه برداری از بخشی از دندان برای خواندن دقیق است.

نقطه ضعف این روش نیز آن است که با پوسیدن بدن انسان، ظرف چند روز، عدسی از بین می‌رود در حالی که دندان نمونه‌ای در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد تا چند سال بعد نیز قابل استفاده است.

/ 4 نظر / 7 بازدید
فهیمه

وا...چه حرفا؟جدی حالا مثلا سنو تخمین بزنن که چی بشه؟[نیشخند] راستی... مطلب بعدیه به طرف اتوبان سرخ آپ شد.خواستی بیا.بدک نیست. [قلب][بدرود]

فهیمه

سلام قابل نداشت[نیشخند] نیازی به نگاه کردن به چشمام نیست من 18 سالمه[نیشخند]

فرزاد

سلام داش کاظم ! چطوری ؟ خوبی داداش ؟ رو به راهی ؟؟؟ اقا مثل همیشه اپت علمی و متفاوت بود . ممنون از این همه وقتی که واسه اپت میزاری و مطالب خوشکلی مثل همین یکی جمع می کنی ! ضمنا خیلیم خوش تیپ و خوشکلی داداش . هر چند رابطه ی زیادی با متال ندارم اما خراب همون انگشتای متال مانندتم داداش ! [نیشخند][چشمک] برد خوشکل و امیدوار کننده ی استقلال رو بهت تبریک میگم ! ایشالا که فردام ببریم و حسابی لنگیا رو پوز مال خاکون کنیم ! منم اپ کردم . وقت کردی که نه ، حتما ! حتما بهم سر بزن و ذوق مرگم کن ! هر جوری شده یه سر تا وبلاگم بیا که شدیدا منتظرتم ! مراقب خودت باش . حیف ابیاس که چیزیشون شه !!! زود بیا ! فعلا یا علی !!! [نیشخند][گل]